Za dětmi až na ubytovnu aneb jak probíhala návštěva kladenského projektu

Smysluplná pomoc je pro nás prioritou a na to se váže i sledování dopadu, kterému se poslední dobou intenzivně věnujeme. Návštěva našich podpořených projektů k tomu bezesporu patří. Individuální zpětná vazba je pro nás motivací a ujištěním, že všechno to, co v nadaci děláme, má smysl.

Vydali jsme se proto navštívit program předškolní přípravy Vějíř Kladno. Tato předškolka je jednou z pěti organizací, které Nadace Albatros v rámci pilíře předškolního vzdělávání podporuje. Vějíř nabízí dětem ze znevýhodněného prostředí efektivní přípravu na vstup do první třídy a na pobyt v předškolním zařízení.

Milé setkání s dětmi ale nebylo jediným důvodem naší návštěvy. Tentokrát jsme do Kladna vyjeli s naší dvorní fotografkou Nikolou, která nám pomáhá vyladit vizuální identitu nadace. Malou ukázku si můžete prohlédnout v přiložené galerii.

Ani nám ale není vždy do zpěvu a jsou místa, které v nás zanechají hluboký dojem. Proto jsme při své návštěvě nevynechali místo, na které nemůže být pyšný žádný komunální politik - segregovanou ubytovnu na Libušíně. Právě díky důvěře, kterou si zaměstnanci Vějíře u místních obyvatel vydobyli, jsme i my mohli nahlédnout do soukromí dětí a jejich rodin, které skrze kladenskou předškolku podporujeme.

Tíha příběhů lidské beznaděje byla všude patrná a pro tamní obyvatele není vůbec lehké se z této situace dostat. Kladno zřídilo bez doplatkové zóny v enklávách, kde žijí nejchudší lidé. Na ubytovně chce ale skončit jen málokdo, jelikož se v podstatě jedná o poslední stupeň před bezdomovectvím. Realita je bezesporu tvrdá – několik málo sprch a záchodů pro hodně lidí, společná kuchyňka pro celé patro a naprostý nedostatek soukromí. Doporučujeme přečíst článek Františka Kostlána, Jitky Votavové a Františka Bikára ze společnosti Romea, který vznikl za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/kladenska-cesta-k-ociste-od-neprizpusobivych).

Nechceme být ale příliš negativní. Rádi bychom Vám ukázali, že děti z Vějíře navštěvují i kulturní a sportovní akce.  Nabídka volnočasových aktivit se navíc vztahuje i na jejich rodinné příslušníky. Je to tedy forma bezplatného zapojení rodin a přispívá tak ke zvýšení hodnoty vzdělávání v rodině, čímž snižuje riziko přesunu dítěte do školy speciální, či praktické.

Na fotkách si také můžete prohlédnout zcela jedinečný projekt El Sistéma. Tato vzdělávací metoda, kterou Vějíř Kladno již druhým rokem provozuje, spočívá v odborně vedené hudební přípravě.  Zapůjčení hudebního nástroje je pak dalším bonusem, který navíc projevuje důvěru dětem, které se s ní v mnoha případech doposud nesetkaly. Cílem tohoto projektu je tedy vytvoření dětského orchestru. Již z fotek je patrné, že tato aktivita děti absolutně pohltila a pomáhá k lepší koncentraci a posílení sebevědomí. Byla radost vidět to na vlastní oči.