Inspirativní video Michala Mižigára. Apel DVTV: Neházejte nás do jednoho pytle

Podívejte se na inspirativní video s Michalem Mižigárem, někdejším koordinátorem stipendijního programu pro romské studenty vysokých škol naší partnerské Nadace Open Society Fund Praha. Michal i dál rád pracuje s dětmi a mladými lidmi a snaží se jim ukázat, čeho mohou v životě dosáhnout.

Apel DVTV – Michal Mižigár- Neházejte nás do jednoho pytle, i romské děti touží po vzdělání, říká stipendista Nadace Open Society Fund Praha (odkaz na video:

https://video.aktualne.cz/dvtv/nehazejte-nas-do-jednoho-pytle-i-romske-deti-touzi-po-vzdela/r~450279c4cb9c11e8b295ac1f6b220ee8/

Kdo je Michal Mižigar:

Vystudoval Obchodní akademii v Písku a nyní studuje romistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2007 byl oceněn 1. místem Literární ceny Mileny Hübschmannové za prózu v romském jazyce. Od 15 let je externím přispěvovatelem Romano Hangos (romské noviny vycházejí v Brně) a Píseckých postřehů (písecký týdeník).

V roce 2009 v Prácheňském muzeu organizoval výstavu „Roma Piskotar“ (Romové na Písecku) ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, jmenovitě s Mgr. Davidem Urbanem a významnou romistkou PhDr. Evou Davidovou.

V roce 2007 byl vybrán jako talent v oboru literární a spisovatelské činnosti uměleckou vedoucí o. s. Miret Idou Kelarovou k účasti na umělecké dílně, která se konala na hradě Svojanov. Michal nejen vystupoval, ale i úzce spolupracoval na vzniku dokumentárního filmu „KAĽI ČERCHEŇ“ (2007, režie: Janek Růžička), který zachycuje tuto uměleckou dílnu. Díky úzké spolupráci s o. s. Miret absolvoval Michal stáž v USA (Jižní Dakota, Washington, D. C., Colorado).

Již od útlého mládí pomáhá Romům, podporuje romské talenty a mládež na dílnách Idy Kelarové a spolupracuje i na mezinárodních projektech, jejichž cílem je vytvářet materiály v romském jazyce a připravovat romské žáky na střední školy.