Michal Gábor: Důležité je neztrácet motivaci

Mít vzor či idol je důležité pro každé dítě, ale pro znevýhodněné děti to platí dvojnásob. Vzory nemáme proto, aby nám vždy řekly, co a jak dělat. Jejich úloha je spíše v tom, aby poskytly inspiraci a nesměrovaly člověka tím správným směrem. 

Sdílíme krásný rozhovor s nadaným studentem a budoucím meteorologem Michalem. Michal studuje obor Fyzické geografie a geoekologie na přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity a již pár let je bezesporu inspirací pro mnoho studentů. 

S Michalem jsme se seznámili, když byl ve třetím ročníku střední školy a stal se čerstvým stipendistou organizace Romea, kterou již dlouhodobě podporujeme v rámci stipendijních programů. V rozhovoru se dozvíte o jeho cestě za vzděláním, o jeho boji s předsudky a o tom, co mu stipendijní program doposud přinesl. V rozhovoru také připomněl motivační semináře, kterými s několika dalšími studenty motivoval romské žáky základních škol ke studiu na středních školách. Žáci se tak mohli seznámit s přednášejícími studenty a s jejich obory na středních nebo vysokých školách a vyslechnout si problémy, se kterými se stipendisté museli vypořádat i pozitivní změny, které jim studium přineslo. Díky tomu pak mnozí zjistili, že studovat se opravdu dá, i když to zrovna vypadá beznadějně. 

Cílem stipendijního programu organizace ROMEA je dlouhodobé rozšiřování střední vrstvy Romů. Investice do vzdělání je podle realizátorů nejlepší možnou cestou, jak se vymanit z chudoby, předsudků a stereotypů o Romech, kterým čelí nejen naši studenti, ale romská národnostní menšina jako celek. 

Michal se skupinou dalších studentů podílel i na vytváření programu loňského teambuildingu pro tým Albatros Media. Pro nás i naše kolegy to byla skvělá příležitost, jak se s ním i s dalšími stipendisty lépe seznámit - a díky tomu nahlédnou i do toho, jaké úsilí do studia vkládají a jak jim v tom stipendium pomáhá. A jak se na tu zkušenost dívá sám Michal? 

 „Jsem nesmírně vděčný, že jsem se mohl zúčastnit teambuildingu společnosti Albatros Media. Dosud jsem nevěděl, že se něco takového dělá. Má to smysl. Poznal jsem zase něco nového.“  

Rozhovor s Michalem vedla  Adéla Gálová členka týmu HateFree Culture (iniciativa usilující o život bez násilí a nenávisti, zřízená pod Úřadem Vlády ČR).